Seçim ve Demokrasi

admin tarafından yazıldı

12  Haziran 2011 olarak  yüksek seçim kurulu seçim takvimini belirledi. Ülkeme hayırlı olsun diyerek yazıma başlamak istiyorum.  Seçim;  demokrasinin olmazsa olmaz bir parçasıdır ve temel direklerinden en önemlisini oluşturur. ” Seçim ha ” dediğim anda içim kararıyor. Aslında yüzümde gülücükler oluşması gerekmez mi? Lakin o gülümseme yaşamım boyunca olamadı.

Vatandaş olarak  hep kara kara düşündüm. Selçuk Efendi sayfam incelenirse demokrasi ve inanç sistemimin paralel gittiği görülür. Seçim ve demokrasi dedik. Şöyle bir seçim şeklimizi ele alalım. Bu seçime 27 partinin katılabileceğini Yüksek Seçim Kurulu açıkladı.

Bir an için 12 Hazirana gidelim. Şöyle bir hayal kuralım. Vatandaş seçecek ve özgür iradesini kullanacak ya seçimini yaptı. Vatandaş 27 partiye oylarını bölüştürdü ve partiler %9  ile  %1 arasında oyları paylaştırdı. Olamaz mı?

İhtimal düşükte olsa bu olasılık var mıdır? Cevap nettir ve bu olasılık vardır. Ülkemde % 10 barajı var mıdır, evet vardır.  Demek ki hiç bir parti seçilemedi. Seçim sistemi evet hiç bir partiye olanak sağlamadı. Adalet oldu, fakat istikrar olmadı. Bu işte düşünülmesi gereken birinci durum.

Gelelim ikinci duruma. Yine 12 Hazirandayız ve hayal kurmaya devam ediyoruz. Vatandaş görevini yaptı. Sonuçta bir parti % 10,1 oranınaulaştı, diğerleri ise % 10 barajının altında kaldı.  Bir parti % 10 oranla tüm milletvekilliklerini topladı. İstikrar ve adalet oldu mu. Cevabı yine çok net. Koskoca bir HAYIR.

Demek ki mevcut seçim sistemi  milyonda bir oranında bile olsa doğruyu göstermiyor. Demokrasi azınlığın hakkını savunan bir sistem olduğunu da biliyoruz.  Peki bu seçim sistemi bu şekilde olursa demokrasi yara alır mı. Bence alır. İşte ilk olarak beni kara kara düşündüren budur.  O zaman Demokrasinin temel direği çatırdar ise  Demokrasi olabilir mi?  İşte o anda inanç sistemim devreye giriyor ki  ”Allah(c.c) ım böyle bir demokrasiyi mahşerde savunamam ” diyorum.

Demokrasi ve inanç bazında yazacaklarımı yazsam biliyorum ki roman olur. Ben sadece ufacık ama çok önemli bir noktasına değindim. İnsan oğlu bu dünyada veremediği bir sorunun cevabını mahşerde verebilir mi? İşte bununda cevabı koskoca bir Hayır olur.

Şimdi tüm insanlara soruyorum. Şayet sistem yanlış ise İslam inancına göre vebal altında kalmazlar mı?  Bunun cevabını bu dünyada veremeyen kişi bilsin ki vebal büyüktür. Hayır sistem doğru ise sorun yoktur. Lakin ben kara kara düşünmeye ve Dua etmeye devam edeceğim.

Etiketler: , ,

admin tarafından Siyaset kategorisine yazıldı. Yorum yapılmadı

Yorum yap